Śpij na zdrowie

Stosując te proste zasady możemy uniknąć złego samopoczucia i wielu chorób!

W sposób ściśle określony i uporządkowany w takt dobowego rytmu pracują wszystkie nasze narządy. One, podobnie jak my mają swoje minimum i maksimum działania, w zależności od ilości energii, jaka do nich dociera w ciągu doby. W ustalonej kolejności każdy z narządów ma swój czas największej aktywności i czas swojego odpoczynku.


Nasz rytm dobowy trwa 24 godziny. Składają się na niego: faza czuwania - ok. 16h oraz faza snu 8h. Początek pory czuwania przypada na godziny poranne (ok. 5 – 7), natomiast senność odczuwamy wieczorem ok. 21 – 23. Istnieją również indywidualne odstępstwa od tej normy.

Rytmem dobowym steruje zegar biologiczny, który tworzą światłoczułe komórki nerwowe znajdujące się na skrzyżowaniu nerwów wzrokowych. Reagują one silnie na światło i w odpowiedzi wydzielają szereg hormonów. Te z kolei regulują takie czynności jak: łaknienie, sen, temperaturę ciała, ciśnienie, koncentrację i potrzeby seksualne. Komórki te mają połączenie z receptorami światła siatkówki i szyszynką - gruczołem dokrewnym produkującym hormon melatoninę. Jej najwyższe stężenie we krwi jest dla nas sygnałem o nadchodzącym śnie. Rozwój cywilizacji, postęp technologiczny tylko pozornie wyzwolił człowieka spod wpływów zegara biologicznego. Sztuczne oświetlenie w pomieszczeniach wydłuża dzień i pozwala część pracy wykonywać nocą. Jednak dla większości ludzi, zmiana biegu tego zegara wywołuje wiele zdrowotnych problemów.

Źródło: Internet

Godziny od 23 do 1 w nocy zarezerwowane są dla funkcji pęcherzyka żółciowego, a od 1 do 3 w nocy dla wątroby. Oba te organy silnie są związane z emocjami, uczuciami gniewu, złości, lub nienawiści. Jeśli kładziemy się spać pełni negatywnych emocji to sami pracujemy na chorobę dróg żółciowych, a w nocy budzimy się z szybkim biciem serca i nie możemy usnąć do rana. W ciągu dnia minimum energetyczne wątroby przypada na godzinę od 13 do 15. Wiele osób odczuwa wówczas potrzebę poobiedniej drzemki. Należy koniecznie położyć się na wznak przynajmniej na 15 minut ( wątroba regeneruje się w takiej pozycji), a wypoczynek taki można porównać z dobrze przespaną nocą. Maksimum dla płuc i oskrzeli występuje od 3 do 5 rano. Wtedy też z uczuciem duszności budzą się astmatycy (nadmiar energii). O niedoborze energii w tym organie może świadczyć uporczywie swędzenie skóry.

Z żołądka i śledziony energia jest przekazywana do serca. Maksimum dla serca przypada na godziny 11-13 i fizjologicznie wtedy czujemy się lepiej. Minimum energetyczne to godziny 23-01 w nocy. Energia serca kierowana jest do jelita cienkiego, gdzie przebywać będzie od 13 do 15. Jest to najlepsza pora by zjeść główny posiłek. Łatwo go wtedy strawimy i przyswoimy, co oznacza, że w godzinach nocnych od 1 do 3 w nocy jelito cienkie trawi najsłabiej i to co zjemy powróci do nas w postaci niestrawności i bólu głowy. Po obiedzie miedzy 15 a 17 przypada czas aktywności pęcherza moczowego, a w kolejnych godzinach 17-19 wzrost aktywności nerek.

Poświęcając uwagę zegarowi biologicznemu lepiej zrozumiemy potrzeby organizmu oraz sygnały alarmowe, jakie wysyła ciało i psychika.

Opracowano na podstawie: "Medycyna i Zdrowie" Nr 1/2010, Zegar Biologiczny, Grażyna Cieślik

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIAGNOSTYKA biorezonensem NLS - META HUNTER

Kwantowa Analiza Składu Organizmu

Jak przygotować się do badania biorezonansem?