Dobra SÓL - czy to możliwe?

Wszelki groźby dotyczące stosowania soli w kuchni mają swoje zastosowanie wyłącznie w stosunku do popularnej i dostępnej na każdej półce sklepowej białej sypkiej soli oczyszczonej!

Najmniej wartościowa sól oczyszczona
 - 
jest zawsze sypka i pięknie biała, a jej skład, to tylko czysty chlorek sodu NaCl.
Przemysł wymaga takiej soli białej, bo brak w niej części nierozpuszczalnych, czyli cennych dla nas mikroelementów, które zapychają filtry!

Czysty chlorek sodu, czyli białą sól kuchenną uzyskuje się poprzez rozpuszczenie soli za pomocą wody; wydobycie rozpuszczonej solanki, odparowanie i uzyskanie wtedy właśnie jałowej czystej soli kuchennej. Taka sól dodatkowo aby zapobiec zbrylaniu się jest traktowana tzw. antyzbrylaczem czyli ŻELAZOCJANKIEM POTASU.
Sieci handlowe wymagają produktów estetycznych, doskonale prezentujących się na półkach sklepowych.

I w ten sposób w Polsce na 1 kg soli kamiennej sprzedaje się 10 kg soli warzonej (płukanej).


Sól himalajska, foto: kacikzdrowia.pl

Nasze organizmy są zaprogramowane na utrzymywanie stałego ciśnienia osmotycznego, oznacza to określoną proporcję między wodą, a rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi i co najciekawsze stężenie soli w ustroju jest zbliżone do stężenia soli w wodzie morskiej!

Wybierając sól warto wybrać najbardziej wartościowy rodzaj:

Sól morska - powstaje wskutek odparowania wody morskiej w naszych czasach -  nieco bogatszy skład od soli kamiennej.
Zawiera takie mikroelementy jak magnez, lit, selen, cynk czy jod.

Sól kamienna - posiada wiele niezbędnych pierwiastków, takich jak mangan, miedź, chrom czy wapń.

Każda DOBRA sól kamienna, czy to z Kłodawy czy z Himalajów zawsze będzie się zbrylała i po kilku dniach na półce sklepowej (będzie przypominała "cegłę"). Osobiście preferuje produkty regionalne, dlatego pozwolę sobie przybliżyć więcej o naszej soli kłodawskiej, która prawdopodobnie niczym nie jest gorsza od himalajskiej.

Polska sól wydobywana m.in. w Kłodawie i okolicach Inowrocławia to pozostałość Morza Cechsztyńskiego, śródlądowego, bardzo słonego zbiornika o powierzchni 600 tys. km kw., który rozciągał się od Wielkiej Brytanii, poprzez Niemcy i Morze Północne, aż po Polskę północno-zachodnią.
Morze wyparowało około 250 mln lat temu jak w gigantycznej warzelni (klimat akurat stał się gorący i suchy), zostawiając warstwę zalegającą obecnie na głębokości 3-6 km pod ziemią. W Kłodawie pokłady soli zostały wypiętrzone ku powierzchni, tak że dzieli je od niej niekiedy tylko 100 m. Działo się to w czasach, kiedy wszystkie ziemskie kontynenty były sklejone w jeden superkontynent – Pangeę.

Sól kamienna z Kłodawy zawiera, w śladowych ilościach, szereg naturalnych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Skład mikroelementów występujący w kłodawskiej soli zbliżony jest do ich zawartości w płynie ustrojowym organizmu człowieka.

Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna, foto: www.spacein.pl


Biopierwiastki wchodzące w skład kłodawskiej soli tworzą ich kompleksy, które są łatwo przyswajalne przez organizm.
Sól kłodawska zawiera naturalne pierwiastki takie jak:

  • żelazo
  • wapń
  • magnez
  • cynk
  • potas
  • jod.

Naturalną bogatą w mikroelementy sól kamienną z okresu cechsztyńskiego wydobywaną z głębokości 700 m NIE WZBOGACANĄ NIE CZYSZCZONĄ , NIE UZDATNIANĄ , BEZ ANTYZBRYLACZA.
Kolor jej uzależniony jest bezpośrednio od złoża czyli koloru ściany solnej.
Sól kłodawska wydobywana jest tradycyjnymi sposobami. Skały solne ostrzeliwane są ładunkami wybuchowymi, a kawałki soli po przewiezieniu do kruszarni są mielone i pakowane.

Tu kupisz sól z Kłodawy: http://sklep.sol-klodawa.com.pl/


Inne powody niestosowania soli kamienne w przemyśle spożywczym:

Sól kamienna o składzie 96-97% NaCl powoduje że zastosowanie  do zalewy śledziowej da różną słoność wyrobu, gdzie przy produkcji setek tysięcy produktów nie można sobie pozwolić, żeby produkt jednego dnia był mniej lub bardziej słony od produktu z z kolejnego dnia - takie ryzyko niesie stosowanie naturalnej soli kamiennej.


Mit o doskonałości soli morskiej:

Każda sól w naturze musiała powstać z morza. Kłodawska sól powstała z odparowania morza w epoce cechsztynu czyli 250 mln lat temu.

Porównajcie skład morza w tamtym okresie z aktualnym stanem składu morza np. Martwego.

Ścieki, odpady, detergenty, wycieki ropy i inne substancje wylewane obecnie do mórz.
Kurorty zasilające ściekami chemicznymi wody Morza Martwego oraz odpady odprowadzane z pływających po nich statkach.

Taka woda poddawana jest procesowi odparowania i mamy tą super zdrową sól morską!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIAGNOSTYKA biorezonensem NLS - META HUNTER

Kwantowa Analiza Składu Organizmu

Konsultacje