Wypadanie włosów

Powody wypadania włosów według TMC:
1. zły stan śledziony
2. trzustki i nerek
3. zły stan jakości krwi.
Włosy są przedłużeniem krwi.
Wpływ na wypadanie włosów ma 

  • wysoko tłuszczowa i wysokobiałkowa dieta, uszkadzająca nerki i prowadząca do zakwaszenia krwi.
  • nadmiar smaku słodkiego
  • nadmiar słonego
Włosy wzmacnia:
- pokrzywa (dawkowanie: jak każdy napar 2-4 razy dziennie po 1/2 szkl.)
- hijiki
- trawa pszeniczna

http://medycyna-chinska.blogspot.com/


W medycynie chińskiej istnieją dwa modele, które opisują przyczyny utraty włosów. Według pierwszego modelu występuje niedobór Yin. Gdy używane są zioła, które ożywiają Yin włosy mogą przestać wypadać.
Drugi model mówi o "toksycznym cieple" w organizmie. Oznacza to, że w organizmie istnieje stan zapalny, który jest wynikiem nieodpowiedniej diety, narażenia organizmu na zanieczyszczenia, toksyny, albo zakażenia.

Ligustr (Ligustrum) i eclipta (bhringaraj) - wykorzystywane do stymulowania wzrostu włosów. Według tradycji działają one pobudzająco na Yin, czyli eliminują pierwszy model przyczyny utraty włosów.

Ligustr

Rodzaj roślin należący do rodziny oliwkowatych . Liczy ok. 50 gatunków pochodzących z południowo-wschodniej Azji, północno-zachodniej Afryki, Europy i Ameryki Północnej.
W Europie zadomowiony jest jedynie ligustr pospolity. Wyciąg z tej rośliny pomaga na odżywianie włosów.

Eclipta  Alba
Eclipta jest ziołem rosnącym na terenie Indii, Chin, Tajlandii i Brazylii. Jest jedną z najważniejszych roślin o właściwościach leczniczych i wzmacniających włosy indyjskiej medycyny - Ayurvedy. Indyjska nazwa eclipty brzmi Bhringraj, co oznacza "Władca włosów". Ma działanie przyciemniające włosy i skórę twarzy, działa leczniczo na trądzik,  wspomaga porost włosów (nawet w wypadku łysiny!) oraz ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne.  Stosowana jest w dwojaki sposób. Albo pod postacią olejku (zapewne do „wklepywania w skórę głowy) lub też okładów. Najlepiej sprawdza się w sytuacji kiedy potrzebujemy nieco przyciemnić włosy, lub też ich wzmocnienia.

Podobnie działają chińskie wilcze jagody atropa belladonna, (całe silnie trujące!)
mogą być używane również w połączeniu z ziołami wymienionymi powyżej. Po trzech do sześciu miesiącach stosowania można zobaczyć pełne efekty działania ziół chińskich.Podczas stosowania ziół chińskich do swojej diety warto włączyć owoce bogate w witaminę C, olej lniany, fasolę i nasiona sezamu.

Wiciokrzew
Wiciokrzew występuje właściwie na całej półkuli północnej i jest stosowany jako roślina ozdobna . Wyciąg z tej rośliny pomaga walczyć z wypadaniem włosów.  Pomaga w sytuacjach stresowych, więc poniekąd można uznać uspokojenie organizmu za jedną z dróg do zmniejszenia ilości wypadających włosów

Żeń-szeń
Używany w Azji od tysięcy lat, poprawia krążenie i reguluje metabolizm komórkowy. Użycie żeń-szenia do przygotowania domowego szamponu do włosów przyczyni się do odżywienia i wzmocnienia włosów. Zeń-szeń jest dobrym środkiem na porost włosów, szczególnie u kobiet. Chińczycy często stosują ją jako składnik preparatów zapewniających skórze długowieczność, a ponoć pomaga też na włosy.

Mniszek lekarski
Sok z mniszka lekarskiego działa jak naturalna substancja wspomagająca rozwój korzystnych dla zdrowia szczepów bakteryjnych oraz ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu ma korzystny wpływ na zdrowie cukrzyków i osób dbających o linię. Mniszek lekarski to cenna skarbnica substancji takich jak witaminy, garbniki, flawonoidy, składniki mineralne, związki triterpenowe, kwasy polifenolowe. Bogaty skład mniszka zapewnia mu korzystny wpływ na odtrucie i oczyszczenie organizmu. Przeciwłupierzowo działa do stosowanie do ostatniego płukania po umyciu głowy szamponem mocnego naparu z mniszka lekarskiego.

Mięta
Gdy skóra głowy jest mocno przesuszona, a włosy kruche, słabe i mało elastyczne, możemy zastosować płukankę z mięty. Jednym litrem octu owocowego lub winnego zalewamy garść mięty. Mieszankę tę zamykamy w szczelnym naczyniu i stawiamy w ciepłym miejscu (lub na słońcu) na 14 dni. Potem odcedzamy ocet, mocno wyciskamy zioła i filtrujemy płyn przez gazę do butelki. Po każdym myciu płuczemy włosy i skórę głowy. Nadaje się zwłaszcza do tłustych włosów.

Korzeń rdestu
Można nim doskonale leczyć łamiące się włosy, wypadanie włosów, łysienie i przedwczesne siwienie włosów. 5 g korzenia rdestu należy ugotować w wodzie lub herbacie i spożywać.


Dzięgiel
to kolejna roślina pochodząca z tamtego rejonu świata (jego zimniejszej, północnej części), która tam stosowana jest na włosy.

Unikanie słońca

Dodatkowo Japonki unikają słońca. Dzięki temu ich włosy nie są niszczone przez promienie UV.

Ajurweda to hinduska tradycja lecznicza, która jest bardzo popularna w Indiach i Sri Lance. Według niej  wyróżnia się trzy obszary, które tworzą niepowtarzalny prakriti osoby (Prakriti oznacza dosłownie „pierwotną naturę”): vata, pitta i kapha. Uważa się, że utrata włosów jest wynikiem zbyt dużej przewagi pitta. Kiedy w naszym ciele występuje nadmiar ciepła, przeważa energia pitta, tak jak w przypadku gorączki i stanu zapalnego lub ognistego temperamentu.

Najlepszym sposobem, aby zaradzić wypadaniu włosów są zmiany w diecie, korzystanie z ziół, olejków do masażu, medytacji, aromaterapii i jogi.

Najlepszym rodzajem diety, który może zapobiec utracie włosów jest dieta z wysoką zawartością białka i żelaza. Żelazo zawarte jest w zielonych warzywa liściastych i żywności, która nie zawiera dużo tłuszczu, jak soja i jogurt (białko). Pomocne jest picie soku aloesowego i dodawanie odpowiednich przypraw do sałatek. Kolejny dobroczynny sok wytwarzany jest z liści sałaty i szpinaku, zmieszany z sokiem z marchewki. Warto zadbać o odpowiednie spożycie witamin A i C.

Zioła stosowane przy wypadających włosach to liście henny, lukrecja, kokos, amla, bhringraja, margosa. Masaże olejkami mogą być również korzystne. Popularne olejki masażowe zawierają olej kokosowy, witaminę E, olej Brahmi i Bhringraja.

Kokos
Zwany masłem kokosowym, otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry - twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Od niepamiętnych czasów ludzie używają oleju kokosowego i mleka kokosowego, aby pozbyć się problemów z włosami i poprawić ich porost. Kokos jest powszechnie stosowany na całym świecie w celu poprawy kondycji włosów. Zawiera związki, które są bardzo pomocne w przyspieszaniu porostu włosów.

Amla (Amalaki)
Olejek Amla zawiera wyciąg z owoców amla, sprawia, że włosy stają się po nim są sprężyste, zdrowe, błyszczące. Będziesz mieć wrażenie, że włosy są odżywione od środka i mieć poczucie lepszej pielęgnacji. Amla ma świeży, orientalny zapach, jest sekretem pięknych włosów kobiet z Indii.

Liście Henny
Henna jest wiecznie zielonym krzewem rosnącym w tropikach - Lawsonia inermis lub Lawsonia alba. Henna jest cenioną naturalną farbą do włosów. Wnika do włosa wiążąc się z keratyną. Nadaje włosom charakterystyczny kolor – od rudego do brązowego, w zależności od naturalnego koloru włosów. Zarazem wzmacnia włosy, nadaje im piękny połysk i miękkość.  Jako odżywkę pozostawia się ją na włosach od 3 do 15 minut. Włosy stają się odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych, np. promieni UV, henna poprawia strukturę włosów i zamyka ich łuski.  Henna jest bogata w wapń, magnez, potas i liczne mikropierwiastki (Zn, Cu, Mn, Fe) ważne dla wzrostu włosów

Bhringraja
Bhringa oznacza włosy. Olejek Bhringaraj został przygotowany w oparciu o zioło Eclipta Alba w połączeniu z innymi cennymi wyciągami z ziół na bazie olejku kokosowego. Polecany jest w przypadku wypadających włosów, łysienia i siwienia włosów. Działa odżywczo na skórę głowy. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek i sprawia, że włosy są miękkie i podatne na układanie.
 Przyspiesza porost włosów i jest pomocne w poprawie struktury włosów. Przy regularnym stosowaniu włosy stają się błyszczące i pełne życia.

Margosa (neem)
jedno z najsilniejszych ajurwedyjskich ziół, które ma moc leczenia różnych chorób. Bardzo korzystne również w leczeniu różnych problemów związanych z włosami.

Lukrecja
w Indiach jest powszechnie znana jako yastimadhu. Ekstrakty z korzenia wykorzystuje się - ze względu na przeciwzapalne działanie. Najczęściej stosowane są w łagodzących żelach, tonikach, lotionach oraz kremach na dzień i na noc, przeznaczonych dla cery podrażnionej, zaczerwienionej i nadmiernie wrażliwej, a także tłustej i skłonnej do wyprysków. Ekstrakty stosuje się też jako cenny składnik szamponów do włosów zniszczonych, delikatnych, łamliwych oraz preparatów do kąpieli.

Aromaterapia ajurwedyjska
Najlepsze olejki eteryczne do wypróbowania to olejek cedrowy, grejpfrutowy, jojoba, lawendowy, cytrynowy i rozmarynowy. Można dodać takie olejki eteryczne do wody, którą płucze się włosy po myciu lub do szamponu. Niektórzy wolą dodać je do olejów roślinnych, a następnie używać do masażu głowy.


http://naturalne.pdg.pl/pielegnacja-wlosow/wypadanie-wlosow/96-chinskie-sposoby-na-wypadanie-wlosow.html
http://porostwlosow.pl/chinskie-ziola-na-wlosy.html
http://www.papilot.pl/uroda/2051/Jak-kobiety-w-roznych-rejonach-swiata-dbaja-o-urode.html
http://www.leczenielysienia.com.pl/blog/2010/05/chinskie-ziola-na-lysienie.html

Jeżeli masz dość wątłą i suchą konsystencję, która wskazuje na niedobór Yin i wiesz, że Twoje nerki są słabe, omiń w przepisie kardamon, który ma mocne działanie wysuszające nerki. W mojej zupie mocy smak ostry równoważą bardzo słodkie i odżywcze daktyle.

Składniki na 4-6 osób

2 litry wody mineralnej
250 g wołowiny z kością
1 seler korzeniowy
1/4 pęczka natki pietruszki
1 pietruszka korzeniowa
4-5 daktyli bez pestek
3 marchewki
2 pędy selera naciowego
1 szczypta kurkumy
1 por (biała część)
1 cebula surowa
3 ząbki czosnku
4 goździki
2- 3 ziarna kardamonu (opcjonalnie)
1 mała laska cynamonu
2 anyże gwiazdkowate
1 kłącze świeżego imbiru 2 cm
1 łyżka soli morskiej

Przygotowanie:

Umyj dokładnie warzywa i mięso pod zimną wodą. Możesz zagotować wodę i ugotować wszystkie składniki, na końcu doprawiając wywar solą morską. Jednak polecam ugotować zupę mocy według 5 przemian, aby uzyskać maksimum jej leczniczych i wzmacniających właściwości.

Przygotowanie zupy według 5 przemian:

Pamiętaj, że do gotowania w pełni według 5 przemian najlepszy będzie garnek żeliwny z powłoką ceramiczną lub szklany.

W – do wody dodawaj kolejno
D – nać pietruszki
O – kurkumę
Z – zagotuj mięso wołowe z kością, marchew, korzeń pietruszki, seler korzenny i naciowy, daktyle, cynamon
M – dodaj por, cebulę, czosnek, imbir, goździki, anyż gwiazdkowaty, nasiona kolendry, kardamon (opcjonalnie)
W – dodaj sól morską i gotuj na wolnym ogniu minimum 4 godziny.

Gotowy wywar pij najlepiej z natką pietruszki lub wykorzystaj do zrobienia zupy kremu.

http://gotujzdrowo.com/zupa-mocy/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIAGNOSTYKA biorezonensem NLS - META HUNTER

Kwantowa Analiza Składu Organizmu

Konsultacje