czwartek

Jemioła na nadciśnienie i raka

Jemioła (Viscum).

Zawiera cenne składniki: flawonoidy (m.in. kwercytynę), aminy (cholinę, acetylocholinę, histaminę), trójterpeny, kwasy organiczne, glikoproteiny i wiskotoksynę. Wciąż trwają badania nad  właściwościami jemioły.

Wiadomo już, że wyciągi z ziela jemioły obniżają ciśnienie krwi wskutek bezpośredniego działania na serce - spowalniają jego pracę. Stosowanie ziela jemioły zaleca się zatem przy podwyższonym ciśnieniu, zmianach ciśnienia pod wpływem bodźców psychicznych i przyspieszaniu rytmu serca, również w okresie przekwitania i pomocniczo w postępującej miażdżycy.

Serwis Science Daily poinformował, że extrakt z jemioły może wspomóc leczenie osób cierpiących na nowotwór jelita grubego. Naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy w Australii porównali wpływ ekstraktów z trzech różnych gatunków jemioły na komórki nowotworowe oraz zdrowe komórki jelita grubego.

Okazało się, że jeden z nich (pochodzący z gatunku Fraxini rosnącego na jesionach) był wysoce skuteczny w niszczeniu komórek rakowych, wykazując się jednocześnie większą łagodnością dla zdrowych komórek jelita w porównaniu z chemioterapią.


Od kilkudziesięciu lat preparaty z jemioły zalecane są  przez naturoterapeutów przy leczeniu różnych odmian raka. W samej Europie można kupić ponad 30 takich środków z ekstraktem z jemioły (np. Iscador).  W Niemczech, terapię tymi lekami refunduje państwo, co świadczy o ich akceptacji przez medycynę naukową. I choć wciąż jest to lek półoficjalny, poddawany badaniom i dokładnej analizie, pomógł już niejednemu choremu. O działanie antyrakowe podejrzewa się zawarty w jemiole związek (wiskotoksyna), który prawdopodobnie niszczy komórki raka, oraz lektynę pozwalającą organizmowi wykryć zwiastuny nowotworu i pobudzić go do obrony. Wiele właściwości leczniczych jemioły czeka na oficjalne potwierdzenie.

Australijczycy podkreślają, że badania jemioły pochodzącej z gatunku Fraxini to dopiero pierwszy krok w działaniach nad ekstraktami obarczonymi mniejszym zakresem skutków ubocznych.


Opracowano na podstawie: http://medonet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoja opinią.