Królowa wszystkich kasz

Kasza jaglana

O ile kaszę manną większość z Was zna z przedszkola, gryczaną z barów mlecznych, niektórzy wiedzą, że w krupniku pływa zazwyczaj perłowa lub pęczak, to obecnie niewiele osób wie, jak wygląda i smakuje kasza jaglana.
Jeden z najstarszych i podstawowych składników pożywienia w naszym obszarze geograficznym, jest dziś potrawą, w pewnym sensie, egzotyczną.



Według Dietetyki Chińskiej produkty o termice neutralnej są podstawą zrównoważonej diety. Do tej grupy należy kasza jaglana. Wzmacnia nerki, harmonizuje śledzionę i żołądek, usuwa tzw. wilgoć (wyziębienie) z organizmu, która jest przyczyną częstych stanów zapalnych m.in. górnych dróg oddechowych.
Kleik z kaszy jaglanej jest najlepszym i jednym pożywieniem w wielu chorobach, nawet przy przeziębieniu. Kleiki podawane są cierpiącym na choroby przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, nerek oraz rekonwalescentom po operacjach. Jest to danie lekko strawne, a przy tym dostarczające węglowodanów.


Jako jedyna wśród kasz jest zasadotwórcza. Obfituje w witaminy z grupy B, lecytynę oraz wapń, fosfor, potas, żelazo. Jest najlepszym źródłem żelaza ze wszystkich kasz. Potrawy z kaszy jaglanej dostarczają doskonałego, pełnowartościowego białka, jednocześnie są bardzo lekkostrawne.

A dla urody, kasza jaglana zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą zbawienny leczniczy wpływ na stawy, a także korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów.




Z kaszy jaglanej można przyrządzić doskonałe zapiekanki:

słodkie - z gruszkami, jabłkami, śliwkami świeżymi lub suszonymi,
pikantne - z porem, papryką.

Krem sporządzony z kaszy jaglanej, moreli, rodzynek zastępuje tradycyjne słodycze.



Opracowano na podstawie:
http://www.lepszezdrowie.info
http://www.piecsmakow.com.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kwantowa Analiza Składu Organizmu

Jak przygotować się do badania biorezonansem?

Terapia NLS - Metaterapia