O piciu jesienią i zimą c.d.

Poczułam jeszcze mały niedosyt w odniesieniu do poprzedniego posta o "O piciu jesienią i zimą", który spotkał się z  Waszym ogromnym zainteresowaniem :D, jak miło, Ciesze się bardzo!  
Pomysły, które wcześniej podałam, komponowały się głównie z ziół i przypraw. No to jeszcze małe dopowiedzenie na przykładzie pokrzywy i szałwi. Chciałam te Panie potraktować indywidualnie, inna porą roku, kiedy będą ich zbiory, jak się okazuje, nie ma na co czekać. 

A wiec, napar z pokrzywy, czyli zalana wrzątkiem suszona pokrzywa, parzona ok. 15 minut, ma działanie lekko ogrzewające i wzmacniające organizm. Korzystnie wpływa na budowę i oczyszczanie krwi. Ma także właściwości moczopędne i przeciwdziała zatrzymywaniu się płynów w organizmie. Poprawia trawienie.

Natomiast napar z szałwii, parzony w ten sam sposób jak powyżej, dla wrażliwego podniebienia smakuje trochę tak, jak kojarzy się nazwa (szalenie;)). Dla początkujących zatem przełamanie smaku plasterkiem cytryny i ew. miodem może okazać się konieczne.  Działa lekko ogrzewająco na organizm, odkażająco, przeciwzapalne i przeciwpotne. Herbatka z szałwii pobudza perystaltykę jelit, przeciwdziała wzdęciom, nadmiernej fermentacji i kolce jelitowej
Dzieciom można podawać napar z pokrzywy i szałwii rozcieńczony (1/4 łyżeczki suszu na szklankę wody).


A teraz starodawny hit! Kompot domowej roboty:). 
Można ugotować duży garnek i odgrzewać potrzebną ilość na daną chwilę.
W jego skład wchodzą wszelkiego rodzaju owoce sezonowe (jabłka, gruszki, śliwki) z dodatkiem owoców suszonych (daktyle, morele, figi, rodzynki, śliwki) oraz aromatycznych przypraw (świeży imbir, wanilia, cynamon, kardamon, goździki, anyż gwiaździsty) lub świeżych ziół (rozmaryn, geranium, mięta). Składniki można łączyć według własnych upodobań smakowych oraz dostępności. Kompot gotujemy 40 – 60 min, aby miał właściwości rozgrzewające. Jeśli dodajemy mięte, proszę równocześnie dodać świeży imbir, aby kompot był rozgrzewający.
To świetny napój na całą jesień i zimę. Najmłodsi uwielbiają kompoty, bo są słodkie i smaczne.


Sprawdzony przepis na kompot z owoców:

2 suszone figi
3 suszone morele
1 suszona gruszka
5 suszonych śliwek
2 jabłka
2 cm kory cynamonu
3 cm laski wanilii
2 plastry imbiru

Zagotuj 2 l wody, dodaj drobno pokrojone figi, morele, gruszki i śliwki, a także obrane (opcjonalnie mogą być ze skórką) i pokrojone w ósemki jabłka, a po chwili przyprawy. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu ok. 30 min.
WAŻNE, aby owoce suszone były niesiarkowane (do kupienia w sklepach ekologicznych).



Kolejna propozycja to: kawa zbożowa lub  orkiszowa, czyli palone ziarno pszenicy lub orkiszu, zmielone i zaparzone w dzbanku wraz z przyprawami typu świeży imbir, cynamon, kardamon itd. Ma działanie rozgrzewające, dlatego świetna na zimne poranki lub popołudnia, pita z namaszczeniem, czyli spokojnie, jako chwila odpoczynku. Można do niej dodać trochę mleka migdałowego, ryżowego lub owsianego, wtedy jest delikatniejsza w smaku. Dzieci tez mogą pić, zwłaszcza w wersji delikatniejszej czyli zabielonej.

Do naparów przyprawowych polecić mogę: herbatkę imbirową.
Uzyskuje się ją zalewając wrzątkiem starty na tarce lub pokrojony w cienkie plasterki korzeń świeżego imbiru. Gdy zmarzniemy lub zmokniemy, trzeba wypić ciepłą herbatkę imbirową, która z pewnością natychmiast rozgrzeje i nie dopuści do przeziębienia. Aby herbatka miała jeszcze mocniejsze działanie rozgrzewające, można ją pogotować ok. 20 min. Wspomaga pocenie się i usuwanie zimna z organizmu (przy przeziębieniach). Doskonale sprawdza się jako środek wspomagający trawienie, zatem warto popijać herbatkę imbirową po cięższym posiłku.
Dzieciom można proponować herbatkę imbirową bardzo rozcieńczoną: cieniutki płatek korzenia imbiru na szklankę wody.

Herbatka z kardamonu, czyli rozgniecione np. w moździerzu ziarna kardamonu zalane wrzątkiem. Herbatka ma działanie rozgrzewające i odśluzowujące, a do tego jest niezwykle aromatyczna.

Nie zapomnijcie, że najlepszym napojem na każdy dzień, czy to chłodny, czy to ciepły, jest po prostu ciepła woda :D

Żródło: http://www.piecsmakow.com.pl


Komentarze

  1. Poszłam za przykładem - dziś do pracy wmaszerowałam dumnie dzierżąc termos z herbatą imbirową. Działa! Dziękuje :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Podziel się swoja opinią.

Popularne posty z tego bloga

DIAGNOSTYKA biorezonensem NLS - META HUNTER

Konsultacje

O mnie